استاد محسن ابراهیمی
خوشنویس، طراح و مدرس تخصصی خط معلی

درباره استاد محسن ابراهیمی

محسن ابراهیمی خوشنویسی را به صورت تخصصی سال 1375 در محضر استاد حسین مصلحی شروع کرد و سال 1378 رتبه ممتاز نستعلیق و شکسته را کسب و همزمان با سپری کردن دوره فوق ممتاز، در رمضان سال 1382 افتخار تلمذ از محضر استاد حمید عجمی را پیدا کرد. محسن ابراهیمی نفر برگزیده جشنواره‌های بسیاری بوده و در چندین جشنواره نیز در جایگاه داوری حضور داشته است.
او از شاگردان برگزیده استاد حمید عجمی است و در بیش از 50 نمایشگاه داخلی و خارجی و همچنین اکسپو و ورکشاپ‌های تخصصی حضور فعال داشته. می توان از او به خاطر حضور در نمایشگاه‌ها و کارگاه‌های آموزش خط معلی در کشورهای متعدد به عنوان یکی از مهم‌ترین سفیران این خط در دنیا اشاره کرد. گزیده‌ای از مهم‌ترین فعالیت‌های نمایشگاهی او عبارتند از:
محسن ابراهیمی همواره بر این باور بوده که باید محلی اندیشید و جهانی عمل کرد…
درباره محسن ابراهیمی
نمایش ویدیو درباره درباره محسن ابراهیمی
معرفی و نحوه آشنایی با خوشنویسی
درباره محسن ابراهیمی (قسمت اول)
نحوه آشنایی با خط معلی
نمایش ویدیو درباره نحوه آشنایی با خط معلی
آشنایی با خط معلی
درباره محسن ابراهیمی (قسمت دوم)
پخش ویدیو
آشنایی با استاد حمید عجمی
درباره محسن ابراهیمی (قسمت سوم)
تشکر از استاد عجمی به قلم محسن ابراهیمی
به نام او که هرچه عشق، از اوست
رکعتان فی العشق لایصحّ وضوء هما الا بالدّم.
فرموده ی حلّاج است که عشق دو رکعت است که به فعل نیاید الّا به وضوء خون و هرچه نظر کرانی است در عالم،از قسمی که به دل مربوط است به فعل نیاید،مگر به وضوءِ صدق و صدق نیاید مگر به عنایت و همّت که در پی آن،صدق نیّت جاذب توفیق الهی است و آنچه کسب وجود می شود از نباء عظیمی ست که در وجود می آید که فرمود:
“انا النّباءِ العظیم” که آن خبر بزرگ منم.
ایّام امروزِ این دیارِکهن، جوانمردی را در صدف خود گوهراست که خون در کار کرد و عشق مکتوب، تهی از هرچه غیر، وضوئی ساخت به صدق و دهلیزی گشت قابلِ عنایتی عظیم به نام ” خط معلّی”
خدای را شاکریم که در اتمسفر انسانهایی تنفّس می کنیم که مهربانی و معرفتشان رنگ و الوانِ انوارِ قدسیِ حضرت حق است و آنقدر بی منّت و مُصفّا مِهر می پراکنند در عالم ، که به مصداقِ، “انّی جاعلٌ فی الارض خلیفه” آدمی را جُز یادِ محبوب نمی اندازند.
عمرشان مطوّل و سایۀ مهرشان مستدام باد انشاءالله.

جناب استاد حمید عجمی عزیز و بزرگوارم

“گاهی واژه ها چه حقیرند برای تشکر”…
شبنم اشکی فرو بُرده ست سرتاپای من
از ضعیفی غوطه در یک قطره چون گوهر زد
خاکسار محسن است با شهرت ابراهیمی
نظر شركت كنندگان در دوره ها
محسن بیگدلی
نمایش ویدیو درباره محسن بیگدلی
آقای محسن بیگدلی
امین غلامی
نمایش ویدیو درباره امین غلامی
آقای امین غلامی
کیهان کیانی
نمایش ویدیو درباره کیهان کیانی
آقای کیهان کیهانی
مریم کاشانی
نمایش ویدیو درباره مریم کاشانی
خانم مریم کاشانی
مهشید رعیت
نمایش ویدیو درباره مهشید رعیت
خانم مهشید رعیت
پخش ویدیو
خانم اکرم باقری
سمیرا دیده بان
نمایش ویدیو درباره سمیرا دیده بان
خانم سمیرا دیده بان
پخش ویدیو
دکتر مرضیه کارگر
پخش ویدیو
خانم سمانه رئیسی کیا
فعالیت های آموزشی
استاد محسن ابراهیمی به دلیل سال‌ها تجربه در تدریس خط، هنر و خلاقیت در مدارس درجه‌یک تهران و همچنین، تدریس در دانشگاه و آموزشگاه‌های آزاد هنری، با زبانی ساده، گویا و البته تاثیرگذار، ساخت ابزار های کمک آموزشی نظیر خطکش نقطه گذاری و قلم دوسویه مخصوص، هنرجویان خود را قدم به قدم پیش می‌برد، به گونه‌ای که آنها در هر سنی که باشند، نه تنها قواعد هنری را به سهولت درک می‌کنند بلکه از یادگیری آن نیز لذت می‌‌برند. تعلیم هنرجویان دیروز که مدرسین امروز هستند، خود گواه این تلاش و مهارت است.
او افتخار داشته است از سال 1391 در دفتر مبدع خط معلی، استاد حمید عجمی و زیر نظر ایشان، به صورت تخصصی تدریس خط معلی را ادامه دهد و از این طریق، کمک شایسته و منحصر‌به‌فردی در انتشار اصولی خط معلی داشته باشد.
عشق و علاقه وافر او به استاد عجمی، ظرافت‌های خط معلی و تدریس این خط، باعث شده تا پیوسته روش‌های جدیدی را برای آموزش به کار گیرد و همین دلیلی بوده تا محسن ابراهیمی اولین فردی باشد که در ایران از سال 1395 (سه سال پیش از شیوع کرونا) آموزش خوشنویسی را از طریق فضای مجازی با ساده‌ترین امکانات شروع کند و علاقمندان بسیاری را در ایران و کشورهای مختلف آموزش دهد. تا جایی که در سال‌های اخیر، استودیوی مخصوصی با تجهیزات روز و تخصصی با نام «عمارت معلی» جهت برگزاری کلاس‌های غیرحضوری، آنلاین و حضوری فراهم کرده است تا علاقمندان بتوانند در آن علاوه بر آموزش خط معلی سواد هنری خود را نیز افزایش دهند.
استاد محسن ابراهیمی افتخار داشته تا مدرسین قابلی را برای خط معلی تعلیم دهد و یکی از اهداف خاص او تعلیم 110 مدرس ایده‌آل برای خط معلی و فعالیت های برون مرزی است تا از این طریق، خط معلی به شکلی شایسته، درست و اصولی و مورد تایید استاد عجمی در میان همه علاقمندان جهان انتشار یابد.
او علاقه وافری به یادگیری و یاد دهی دارد معتقد است برکتی که در کار جمعی هست در فعالیت‌های انفرادی نیست. دغدغه او رشد جمعی است و نه انفرادی. بنابراین، تمام تلاش خود را برای رشد شاگردانش داشته و دارد تا در نهایت بتواند با کمک آنان، به عنوان عضو کوچکی از جامعه هنرهای تجسمی، هنر را به خانه‌های مردم برده و در رشد بیش از پیش ذائقه هنری مردم ایران و جهان تاثیرگذار باشد.
نمایشگاه ها
حضور در بیش از 50 نمایشگاه داخلی و خارجی و همچنین اکسپو و ورکشاپ‌های تخصصی :